Více
  16.6 C
  Czech
  Sobota, 24 září, 2022

  Před 30 lety skončil Trabant. Klasice zlomil vaz nezájem i rozpad SSSR

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ve Střední Evropě asi není nikdo, kdo by tuhle značku neznal. Trabant se vyráběl v oblasti na východě Německa a jeho model 601 sjížděl z výrobní linky dlouhých 27 let. Pád „symbolu NDR“ nastal na den přesně 30. dubna roku 1991. Tehdy spatřil světlo světa poslední kus.

  Více než slávu sklidilo tohle vozítko posměch. Automobiloví nadšenci nemohli uvěřit tomu, co že se za Železnou oponou něco takového v průběhu minulého století vyrábělo. Trabant se sice chtěl pasovat po bok Citroenu 2CV, tzv. Kachny, VW Brouk či Fiatu 500. K nim měl ale hodně, hodně daleko.

  Ohlušující řev, smrad, pro dnešní dobu nepředstavitelné emise. Takovými vlastnostmi se Trabant pyšnil. Zrovna povedený nebyl ani případ karoserie, na kterou se místo plechu používal „duroplast“. Výplod fabriky ve Zwickau si vysloužil mnoho nelichotivých přezdívek.

  Na Twitteru se objevila fotka opuštěných Trabantů v autoservisu ve městě Greiz v Německu.

  Oficiální čísla udávají, že Trabantů se vyrobilo i přes 2,5 milionů, na konci 80. let se ale stalo z klasiky nechtěné zboží. Sovětský svaz a jeho infrastruktura točící se okolo trhu s automobily se roztříštila na tisíc dílků a Trabant najednou neměl kupce.

  Němci sice zvažovali zapojení „západu“, ten ale o symbolu NDR nechtěl ani slyšet. Nevyšel ani nápad zapojit auta do konceptu cenných ojetin. I proto se začalo mluvit o tom, že Trabant čeká nevyhnutelný a doživotní konec.

  Ten nastal přesně 30. dubna roku 1991. Tehdy sjel Trabant 1.1 (pozdější označení modelu 601) z výrobní linky naposledy.

  Radši si udělejte pojistku

  Tohle platí o minulosti i současnosti. Pokud jste se chtěli v minulosti Trabantem projet, raději jste měli předtím sáhnout do úspor a udělat si pojistku. Nebezpečná jízda sehrála v konci automobilu také svou roli, tohle zkrátka nešlo.

  V současné době tak vidíme auta už spíše v muzeích či na různých srazech veteránů. Průmysl už je zkrátka úplně jinde než za dob SSSR. Kdo by také chtěl jezdit v autě, které je nebezpečné pro vás, pro okolí, ale také pro životní prostředí.

  I tak se ale mnohým podařilo Trabant vzkřísit. Připomenout můžeme třeba českou dokumentární sérii Trabantem až na konec světa:

  Dnes jde ale o celkem váženou raritu. Pokud máte Trabant v perfektním stavu, který toho za svou kariéru tolik nenajel, vykopali jste zlatou žílu. Prodat by se totiž dal i za 300 tisíc korun. Tak co? Nechcete si pořádně zkontrolovat garáž?

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ