Více
  18.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 6 října, 2022

  Passat nebo Arteon? Volkswagen se s Arteonem R Shooting Brake pochlapil

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Volkswagen posílá do světa různorodé vozy. Velké malé, rychlé i pomalejší. Kdyby se ale nějaké auto mělo označit za to luxusnější, bude to Arteon. Rozdílů oproti podobnému Passatu je víc. Arteon je o něco agresivnější a reprezentativnější. Co od něj očekávat dál?

  Shooting Brake R je skutečně posunutý na nový stupeň, přestože se to na první pohled nemusí zdát. Odpůrci VW budou tvrdit, že nic tak zásadního úplně nepřibylo, milovníci se budou rozplývat nad nádherou, která před nimi stojí. Obě strany budou mít do jisté míry pravdu. Od základu, nebo od výbavy R-Line se R zase tolik neposunulo. Interiér se změnil nepatrně a do vínku dostalo o pár koníků navíc. Jízdní vlastnosti jsou ovšem opravdu dál. Co dokážeme se čtyřválcem všechno natropit, občas až nedává smysl.

  Vzhled ze stáje VW

  Na první pohled je jasné, že R je nabitější energií více než jeho soukmenovci. Nechává se poznat hlavně zepředu, kde maska chladiče vyzařuje skutečný respekt. Od předního skla se celé auto rapidně svažuje právě k přední části a dojem je tak opravdu působivý. LED světla, která jsou spojena dvěma lištami, dokreslují celou atmosféru grilu. Velký znak VW pak představuje hlavní středobod celého snažení.

  Kola o velikosti 18 palců jsou podpořena nádhernými brzdami, které nejen dobře vypadají, ale při jízdě na jakémkoli povrchu náramně pracují. Varianta Shooting Brake se od předního skla, kde se efekt láme, svažuje zpět do zadní části. I ta se automobilce povedla. Velké písmeno R pod znakem VW dodává autu na důležitosti. Jasným favoritem jsou ovšem výfuky. Nádherný zvuk, a to jen ze 4 válců. Tady Volkswagen opravdu nesáhl vedle.

  Interiér pozvedá o málo to, na co jsme byli zvyklí v základní verzi. K dobrému připočítává modré prošívání, velké písmeno R na sedačkách, které jsou navrženy tak, aby v zatáčkách řidiče skutečně podpořily. Volant je skutečně kus materiálu, na který se můžeme spolehnout. VW se stále drží zavedené řadicí páky, přestože už známe více lepších variant. Velmi kladně musíme ohodnotit prostor. Na nepohodlí si skutečně spílat nemůžeme. Nohy ani hlava netrpí a kufr nabízí objem až 565 litrů. Pokud sklopíme sedačky, čeká na nás litrů až 1632.

  Čtyřválec v celé své kráse

  Dvoulitrový čtyřválec, kterým nás VW obdařil, je opravdu vyvedený kus práce. Výkon 235 kW, takže nějakých 320 koní udělá své. Pozitivní je, že R umí tuhle sílu krásně využít. Zatáčky dokáže vybírat s takovou elegancí, že některým nedůvěřivým spadne brada na zem. Spotřeba v průměru kolem 9,3 litrů, ale s tím se u tohoto modelu, bohužel, musí počítat. Za méně s Arteonem prostě jezdit nelze. Krouticí moment byl u R naměřen na hodnotu 420 Nm. To už je slušný výsledek. Za kolik si tohle všechno pořídíme? Cenovka startuje na 1,6 milionech Kč. Jak známe VW, něco málo si nakonec připlatíme. Stále ovšem platí, že R Shooting Brake nastavuje směle zrcadlo ostatním rivalům.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS