Více
  18.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 6 října, 2022

  Formule 1 na silnicích. Mercedes se překonal

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Mercedes-Benz konečně dotáhl svůj doposud zatím nejodvážnější projekt. Mercedes-AMG Project ONE. Technologie formulí hozená na silnice. Světovou premiéru zažil projekt AMG ve Frankfurtu, kde byl na automobilové výstavě IAA představen veřejnosti. Motor, který vozidlo dostalo, má disponovat šíleným výkonem a maximální rychlost je tak posunuta do úplně jiných výšin. 

  V roce 2017 byl projekt ONE představen jako koncept a málokdo věřil, že se z něho stane realita. Přeci jen, přetavit technologie Formule 1 na dálnice je poměrně odvážné předsevzetí. O 5 let později se ovšem nápad stává skutečností, a my tak můžeme němě zírat na jeden z nejúchvatnějších sportovních aut vůbec. Proč tak dlouhá cesta? 5 let vývoje a zpoždění zapříčinily dvě věci. Covid a Brexit. Většina součástek se totiž vyráběla ve VB. Nezbývá než uhasit hněv a mít radost z toho, že jsme se auta vůbec dočkali. 

  Design

  Celá kapota se odehrává ve striktně aerodynamickém stylu. AMG musí umět odbourat jakýkoli odpor větru, aby mohl ukázat svou pravou sílu. Masivní přední nárazník byl se dal prakticky popsat jako jedna veliká díra. Tudy proudí vzduch, který se větví po karbonových svodech před čelním sklem. Znak je stejně jako na Formuli 1 pouze nakreslený. Nechceme přeci, aby nás brzdila trojcípá hvězda. Přes střechu se vzduch dostává do odvětrávací trubice a tudy k motoru, kde slouží jako chlazení.

  Kola 19 palců vepředu, 20 vzadu. Nádherně zpracovaná monstra, která jak svou barvou, tak ergonomií nádherně pasují do celé závodní filozofie. Po bocích se táhnou karbonové, tenoučké nárazníky, stejně jako u formule. Zadní část je skutečně pro odborníky. Obří nárazník s mřížkou, ze kterého vystupuje trubice výfuku. Další inspirace od nejrychlejších závodních strojů světa. Stabilitu zajišťuje „žraločí ploutev“ hned nad motorem. Nejvíce fascinující je závodní mód. Po spuštění si celé auto sedne o 30 mm níže, vepředu se vysunou křidélka a vzadu obří spoiler. AMG začne okamžitě více připomínat formuli. 

  Interiér působí jako by byl vytržen z vesmírné lodi. Čtvercový volant s těmi nejnutnějšími funkcemi, obrazovka rychloměrů i displej infotainmentu. To vše v té nejvyšší kvalitě. Silně sportovní sedačky nejdou posouvat, výrobci totiž chtějí jezdce udržet v optimální řídící pozici. Místo toho můžeme pomocí páčky v sedačce posunout blíže pedály, stejně jako volant. Kolem nás najdeme pouze karbon, což má jeden jediný účel. Udržet hmotnost co možná nejníže (1695 kg). 

  Motor

  AMG je pohánění 1,6litrovým šestiválcem s hybridním systém. 122 koní silný elektromotor zajišťuje maximální zrychlení. Další elektromotor (163 koní) zajišťuje podporu hlavnímu motoru. Celková síla AMG je 1063 koní a z 0 na 100 se podívá za 2,9 s. Maximální rychlost až 350 km/h.

  Dokonalé auto, které je určené pro denní používání. Na rozdíl od formule, kde si s sebou potřebujeme brát celý tým, u AMG si vystačíme sami. Cena ale startuje na částce 57,7 milionu korun. To je docela hodně na auto do práce. Proto patří na okruh a málokdo se v něm sveze. 

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS