Více
  9.9 C
  Czech
  Neděle, 2 října, 2022

  Porsche se transformuje na BIO! Testuje vlastní palivo, dostanou ho „závoďáky“

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Německá automobilka Porsche a její slavná závodní série s názvem SUPERCUP. Seriály s pořadovým číslem 29, respektive 30, budou ekologičtější. Porsche hlásá, že plánuje dodávat závodním speciálům biopalivo, za další rok potom vyzkouší i vlastnoručně vyrobený syntetický benzín.

  Ano, slyšíte dobře. SUPERCUP, to není žádná podřadná soutěž sloužící jen jako marketingový tahák pro Porsche. Ba naopak. Modely 911 kopírují podniky slavnější Formule 1, zájem o seriál továrních závodů se tak každoročně zvyšuje.

  23. květen. Tento den bude pro Porsche znamenat pomyslný milník. Jezdci Formule 1 se postaví v Monaku na okruhu v Monte Carlu ke svému v pořadí 5. závodu, souběžně s ním se ale na start dostaví i Porsche. Rozjede se totiž i sezona SUPERCUPU.

  Letos ale bude všechno trochu jinak. Svět volá po zelenější automobilové budoucnosti a výrobci se předhánějí v představení plánů na přechod k elektřině a alternativním palivům. Svým způsobem zaujímá podobný postoj také Porsche.

  911ky dostanou před nadcházející sezonou tzv. bio-benzín. Alternativní palivo vyráběné firmou ExxonMobil, které spotřebovává biologický odpad. Obnovitelné palivo budou vozy využívat na všech 8 podnicích, za rok je pak ale čeká další změna.

  Syntetický benzín z Chile

  EFuel. Tímto výrobkem chce Porsche prorazit do čistšího automobilového světa. Německá automobilka koketuje s výrobou nového pohonu už delší dobu, továrna v Chile bude ale produkovat dostatek paliva až v roce 2022.

  O co přesně jde? Pomocí CO2 ze vzduchu a tzv. zelené elektřiny vyrábět čistý, obnovitelný a syntetický benzín. Cílem je snížení emisí, ale i zachování spalovacích motorů. „EFuel je dobrým doplňkem naší strategie,“ zní z Porsche.

  Testování probíhají na jedničku, v roce 2022 by tak mělo být všechno připraveno. „Naši zákazníci budou díky tomu moct řídit auta s konvenčními spalovacími motory i plug-in hybridy. Zároveň ale s výrazně nižšími emisemi skleníkových plynů,“ věří vedení německé automobilky.

  Jak nadupané 911ky nová paliva přijmou, to je otázkou. Pokud ale nápad klapne, bude mít Porsche v rukou palivo budoucnosti, které by mohla potenciálně využít i řada jiných podniků. SUPERCUP odstartuje 23. května v Monaku.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS