Povinné ručení musí mít sjednané každé vozidlo, se kterým plánujete vyrazit na pozemní komunikaci, jeho uzavření vám ukládá přímo zákon. Jenže jak vybrat to pravé, když každá pojišťovna nabízí něco jiného?
K čemu povinné ručení slouží?
Povinné ručení se také označuje jako zákonné pojištění auta nebo pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla, jeho majitele chrání před finančními škodami, které jste způsobili jeho provozem někomu dalšímu.
Když tedy způsobíte nehodu, při které někomu dalšímu způsobíte škodu, bude tato škoda uhrazena právě z povinného ručení. Může jít o škody na:
- Zdraví
- Životě
- Majetku
- Škody s povahou ušlého zisku.
Škody, které ale vzniknou vám, už povinné ručení nekryje, ty si buď uhradíte sami ze svého, nebo musíte mít sjednanou ještě dobrovolnou složku autopojištění, a to havarijní pojištění.
Na čem při výběru povinného ručení záleží?
Každá pojišťovna vám může nabídnout něco jiného a za jinou cenu. Nejdůležitějším parametrem pro výběr povinného ručení jsou pojistné limity, které udávají maximální částku, jakou pojišťovna v případě pojistné události třetím stranám zaplatí. Standardem je v dnešní době 50 milionů korun, ani to ale nemusí pokrýt celou škodu, proto zvažte, zda se vám nevyplatí vyšší pojistné limity, a to až do výše 250 milionů korun.
Stanoví se pro každé riziko zvlášť, když ale pojistný limit bude nízký, musíte zbytek uhradit ze svého. Počítat musíte i s tím, že pokud ve vozidle poškozeného cestuje víc osob, pak má na pojistné plnění nárok každá taková osoba.
Co ovlivňuje cenu povinného ručení?
Při výběru pojištění mnohdy sledujeme hlavně výši pojistného, jen podle toho bychom povinné ručení ale vybírat neměli. Důležitější jsou už zmíněné pojistné limity autopojištění, cenu ovlivňuje i:
- Výkon a objem motoru
- Adresa vašeho trvalého bydliště
- Věk pojistníka
- Počet bezeškodných měsíců, tedy doba, po kterou jezdíte bez nehody.