Více
  11 C
  Czech
  Neděle, 2 října, 2022

  Opel poodhalil zvuk elektra pro rallye. K ideálu má daleko, „řev“ mu ale nechybí

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Na otázku, jak by mohla znít rallye budoucnosti, se snažila odpovědět německá automobilka Opel. Už na začátku května vyšle na domácí podnik svůj model Corsa-e. Žádnou velkou slávu ale z pohledu zvuku nečekejte. Tiché sice auto není, zní ale tak nějak divně.

  Němci z fabriky automobilky Opel se chystají na závody. Nebudou už se tak soustředit jen na klasická spotřební vozidla, jakými jsou modely Corsa, Astra nebo dříve Kadett. I když u prvního jmenovaného vlastně zůstaneme. Právě předělávka Corsy totiž pojede rallye.

  A to přesněji 20 speciálních kusů, které nesou název Opel Corsa-e Rallye. Auto by měl při kláních pohánět 100kW motor, jenž vydrží „šlapat“ na plný výkon i celou 1 hodinu. Elektrická auto a rallye? Tohle spojení většina automobilových nadšenců nevítá, Opel ale přišel s řešením.

  Podle regulí by totiž mělo být auto na trati slyšet. A právě proto mu Němci namontovali jakousi sestavu reproduktorů, která je uložena v přední i zadní části vozu. Měla by odolat všem nástrahám, jakým jsou nerovná trať, ale i povětrnostní podmínky nebo prach.

  „Nechtěli jsme jednoduše simulovat zvuk spalovacího motoru, ale vytvořit jedinečný elektrický zvuk,“ poodhaluje ředitel společnosti Opel Motorsport Jörg Schrott. Nové reproduktory by měly těžit zejména z otáček kol či prokluzů, zároveň navíc mají i svůj vlastní zesilovač.

  „Výsledek nás těší a jsme přesvědčeni, že zvuk nadchne i fanoušky na rychlostních zkouškách, i když se záměrně liší od zvuku klasického soutěžního vozu se spalovacím motorem,“ dodává.

  Formule s elektromotorem? Zvuk je otřesný

  Když už zmiňujeme zvuk jednotlivých mašin, můžeme se zaměřit také na situaci v prostředí elektrických formulí, tzv. seriálu Formule E. Ani tady si fanoušci nemohou na takové nijaké zvuky zvyknout. A motoristický svět se jim popravdě vůbec nediví.

  „Je to divné.“ „Naprostá šílenost.“ „Tohle nemá se zvukem formule vůbec nic společného.“ To je jen část komentářů, které na sociálních sítích píšou příznivci na adresu zvuků monopostů. Posuďte sami, tohle video všechno dokonale vykresluje.

  Je pravdou, že automobiloví nadšenci si zvykli na řvoucí formule ze série F1, proto je přechod na elektrické vozy úplně nepředstavitelný. Budoucnost je ale nejasná, proto se klidně může stát, že jednoho dne budou vozy pohánět už jen elektromotory.

  Všichni by si tak měli na tyhle zvuky zvyknout. Možná už nás totiž v následujících desetiletích nic jiného nečeká.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS