Více
  1.3 C
  Czech
  Sobota, 10 prosince, 2022

  Na jedné straně krása plus síla, na té druhé cena. Čím BMW M5 nadchne a čím odradí

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Německá automobilová značka budí u mnoha lidí vášnivé diskuze a dohady. Pro někoho je auto s modrostříbrným štítkem známka arogance, pro někoho životním snem a tím nejlepším, co se dá na trhu najít. Lidé spolu můžou a nemusí souhlasit, mohou se dohadovat, a tak bude asi nejlepší, když se na novou M5 Competition, o které bude řeč, podíváme pěkně zblízka a řekneme si všechna pro a proti.

  To co se skrývá pod kapotou, je jednoduše fenomenální. Zážehový 8válec BMW M TwinPower Turbo. Možná dlouhý a nudný název, ale tohle monstrum budí respekt, i když spí a připravuje se na jízdu, na kterou nepůjde zapomenout. Výkonem 460 kW nám pobídne do pohybu 625 koní, kteří mají co dělat, aby se nesplašili a „neurvali“ opratě. Kroutící moment je 750 Nm, z 0 na 100 se M5 dostane za neuvěřitelných 3 s. Tenhle stroj silný ve všech směrech. Možná až moc.

  Záhadou nám může být, jak se výrobcům povedlo navrhnout vozidlo s takovým výkonem a silou a zároveň ho „přišpendlit“ k vozovce. I při zařazení nejagresivnějšího sportovního módu nám BMW sedí pěkně dole a kola Pirelli P Zero odpovídají tak rychle, že by i učitel na základní škole jásal radostí, kdyby tak rychle reagovala jeho třída.

  Věc, díky které si někteří lidé myslí, že je BMW nafoukané a arogantní vozidlo by mohl být třeba interiér. Ale buďme upřímní. Kdo z nás by se nechtěl vozit v překrásném paláci? Přesně takhle M5 Competition totiž uvnitř vypadá. Naprostá elegance a krása. Pokud by onen designér navrhl v životě jen toto auto, může s klidem říct, že nežil nadarmo. Prostorná palubní obrazovka, sportovní volant a sedadla tak pohodlná, že se nám prostě nebude chtít vystupovat.

  Příliš tady, příliš támhle. Něco se vždycky najde

  Jedna z nevýhod nového BMW může jeho přehnaná inteligence. To, že se o nás během cesty stará xDrive systém je v pořádku a mnohdy více než bezpečné. Problém nastane, pokud budeme přehnaně iniciativní a budeme si nastavit věci podle svého. Za tolik řídících módů by se nemusely stydět ani raketoplány startující do vesmíru, nemluvě o jejich nastavení. Na to bychom taky potřebovali maturitu.

  Následující nevýhoda je samozřejmě zcela individuální a ne každý ji zaznamená. Startovací cena tohohle 4kolého mazlíčka je včetně všech daní a podobných věcí bezmála 2,4 milionu korun. Pokud si budeme chtít dopřát většího luxusu jak zvenku tak i uvnitř, budeme si muset z bankomatu vybrat pár těch stovek tisíců navíc. Až moc drahá hračka, se kterou si ovšem vyhrajeme jak malé děti.

  Ukončeme náš test

  Toto nádherné auto má plno výhod i nevýhod. Jedno však platí jak fyzikální zákon. Pokud si do něj sedneme, zapneme sport a zajedeme si na okruh, budou se nám ježit vlasy vzrušením nad dravou a dokonalou jízdou. Nad zvukem tak krásným a mohutným, který říká jediné: „To jsem já, Turbo 8válec. Klidně si křič, nikdo tě neuslyší. Teď jsi můj, tak ticho a užívej si jízdu“.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS