Více
  10.5 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Tohle je „dodávka“ od Citroënu. Do Ami se vměstná 1 člověk, má jen 8 koní

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Jestli takhle vypadá dodávka budoucnosti, tak se máme na co těšit. Francouzská automobilka Citroën představila elektrické vozítko Ami. Mělo by pracovat v zastavěných oblastech, kam se větší vozidla dostanou jen těžko. Chybí mu sedadlo spolujezdce a spoléhá na pomoc 8 koňských sil.

  Dodávky, to je celkem důležitý pomocník dnešního světa. Rozvoz balíčků, zásilek či potřebného vybavení má ale jedno úskalí. Nedostane se všude. Více než na kvalitu se sází na kvantitu, tedy to, kolik toho dané vozidlo uveze.

  Něco takového tady asi ještě nebylo. Francouzi vypustí do světa miniaturní vozítko, které má za úkol na malé vzdálenosti převést menší zásilky. Využívat by se mohlo ve městech s menšími uličkami a zákoutími. Tedy tam, kam se větší vůz vejde jen složitě.

  Ami by měl sloužit menším podnikatelům a lidem, kteří nefungují na velkém prostoru. Tedy co se týče základny spotřebitelů. Měří jen 2,41 metru a k otočce mu stačí metrů zhruba 7. Do města tedy asi není ideálnější stroj.

  Citroën vyřešil zajímavě hlavně úložný prostor. Z autíčka vyndal sedačku spolujezdce, pokud tak chcete k rozvozům využít kolegu, máte nejspíš smůlu. Prostor vedle řidiče vyplní balíky a zásilky, které ale nesmí měřit více než 1,2 metru a celkově vážit přes 140 kilogramů.

  Výkon – celých 8 koní

  Žádnou velkou sílu od auta, které neváží ani 500 kilogramů, nečekejte. Ami využívá výkonu 8 koňských sil, dokáže jet maximálně 45 km/h a na jedno nabití urazí s vypětím všech sil jen 75 kilometrů.

  Malý elektromobil se skládá jen ze 7 součástí, má ale pohon všech 4 kol a navíc se i celkem chytře otevírá. Jinak u řidiče, jinak na bývalém místě spolujezdce. Hlavní je směr jízdy. Vozidlo si budou moct pořídit soukromí podnikatelé, primárně je ale určen pro tzv. služby sdílené mobility.

  Auto si tak může kdokoliv pronajmout a za několik stovek korun denně půjčit. Neočekává se, že by se Citroën dostal i do České republiky, v USA a Francii by ale fungovat mohl. Jeden kousek vyjde na v přepočtu 170 tisíc korun.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS