Více
  11 C
  Czech
  Neděle, 2 října, 2022

  Taxi budoucnosti. Autopilot, šest míst a snadná výměna baterií. Tohle je FLIP

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Firma SberAutoTech je dceřinou společností největšího ruského poskytovatele půjček Sberbank a nyní odhalila prototyp vlastního zcela autonomního vozidla pro budoucí mobilitu. Dala mu jméno „FLIP“ a nebojí se o něm mluvit jako o taxi budoucnosti.

  Zcela nové vozidlo s „autopilotem“ bylo vyvinuto tak, aby odpovídalo nejvyšší úrovni v mezinárodní klasifikaci automatizace jízdy. Prioritou tedy je zajištění rychlé, bezpečné a pohodlné přepravy cestujících prostřednictvím nejmodernějších IT a automobilových technologií.

  Jako ve formuli. Měníte celý komponent, konkrétně bateriový systém

  V jádru FLIPu je elektromotor poháněný vyměnitelným bateriovým modulem. A právě vyměnitelnost je klíčovým faktorem. „Know-how naší společnosti je právě rozvržení baterie. Můžeme všechny její moduly nahradit za méně než pět minut, což zcela koresponduje s délkou tankováním nafty nebo benzínu do klasického auta,“ cituje prohlášení firmy SberAutoTech web roboticsandautomationnews.com. FLIP krom baterií může jet i na zemní plyn nebo vodík.

  Možnost rychle měnit baterky má jedinečnou výhodu oproti konkurenci, která se pere s rychlostí a cenou dobíjení a také s vysokou cenou baterií kvůli vysokým požadavkům na kapacitu a s tím spojeným dojezdem.

  Od FLIPu si společnosti SberAutoTech slibuje, že by mohl být novou kapitolou v soukromé i veřejné dopravě. Je navržen jako plně autonomní vozidlo, které nemá žádné tradiční ovládací panely a je schopen přepravovat šest osob s maximálním komfortem.

  Přepraví lidi i zboží

  Do budoucna si tedy lze představit, že FLIP pomůže snížit počet vozidel v ulicích a poskytne novou úroveň pohodlí, kterou momentálně veřejná doprava moc neposkytuje. „Krom přepravy osob nám tento vůz pomůže i při přepravě zboží a logistice poslední míle,“ uvedl technický ředitel Sberbank David Rafalovskij.

  FLIP má rozměry konvenčního osobního automobilu, ale má o 40 procent více vnitřního prostoru díky efektivní konstrukci. O bezpečnost a se stará systém rozpoznávání tváří a určitě pomůže i komunikace s virtuálním asistentem jménem Salute.

  Současné testování prototypů FLIP provádí společnost SberAutoTech na uzavřených tratích, aby splňovaly aktuální ruskou legislativu týkající se vozidel s vlastním pohonem. Prezentace FLIP pro veřejnost bude k dispozici krátce během Mezinárodního ekonomického fóra v Petrohradu, které se bude konat ve dnech 2. – 5.června.

  Některé komentáře pod příspěvkem ale zatím nevyzněly příliš pozitivně. „Opravdu škaredé“ naspal jeden z uživatelů. „Samojízdné s tónovanými okny? Rozhodně ruské,“ dodal se smajlíkem další. Pravdou je, že při zapojení fantazie můžete získat dojem, že se jedná o vůz na přepravu dobytka.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS