Více
  18.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 6 října, 2022

  Španělské SUV, ze kterého půjdete do kolen. Cupra Formentor je dravec

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Když je řeč o španělských autech, většině se vybaví značka Seat. Průměrný vůz s průměrným vzhledem za průměrnou cenu. Cupra, která pod Seat spadá, ale nic z toho absolutně není. SUV s názvem Formentor krásně vypadá, skvěle jezdí a celkově se povedlo na jedničku.

  Zeširoka si rozeberme, na co se to vlastně koukáme. Říkejme Formentoru SUV, protože to tak oficiálně firma chce. Na rozdíl od  klasického SUV Cupra Ateca je Formentor o 10 cm níže. Paradoxně jen o 5 cm vyšší, než Seat Leon. Ať je to SUV, nebo jen velký hatchback, stále nám má co nabídnout. Kombinuje v sobě vysoké standardy lidí, kteří rádi vetší hračky a zároveň úžasné sportovní vlastnosti, a to i ty exteriérové.

  Design je naprostý základ

  Jak jsme již řekli, Formentor je kombinace velikosti a sportovnosti. Zadní část se skutečně povedla. Přestože se střecha svažuje dolu a vzniká tak zajímavá imitace coupé, spodek kufru se dere výrazně nahoru. To přináší dojem lehké naštvanosti, který je ještě více umocněn světly, které pojí nádherná LED červená lišta. Když se tohle v noci rozzáří, pohled je to vskutku nevídaný. Krása, která je zakončená výfuky, které nejsou pouhou imitací, jak se tomu občas může stát.

  Z boku si tohle SUV opravdu nespleteme. Nejen podle tvaru střechy, která se, jak jsme si řekli, svažuje do naprostých nížin, ale hlavně díky kolům. Ta vypadají, jakoby se inženýři na rok zavřeli do kumbálu a nepracovali na ničem jiném. Střed zdobí značka Cupra, která si sebou nese lehký předsudek, protože podle mnohých spíše připomíná středověký mučicí nástroj. Jiným zase připomíná hlavu hada. Na každém je něco pravdy.

  Logem se evidentně inspiroval i předek. Maska chladiče je naprosto bezkonkurenční. Jestli si nějak představit naštvaný pohled auta, vybaví se nám Formentor. Postraní průduchy jsou opravdu funkční, což se také často nestává.

  Co interiér?

  Cupra se vyžívá v ostrých a nebezpečných tvarech. Automobilka se lehce inspirovala svou mateřskou společností VW, kdy nikde nenajdeme přemrštěné množství knoflíků a tlačítek. Opravdu překrásný volant, na kterém najdeme tlačítko Start, ale i výběr jízdních módů. Vcelku uspokojivý pocit, kdy nemusíme všechno hledat někde dole u řadicí páky. Pohodlné sedačky jsou základ a to i prostor. Toho je jak v přední tak druhé řadě opravdu požehnaně. 

  Základní verze 1,5 TSI nám nabídne 150 koní a krouticí moment 250Nm. Ve hře jsou i dieselové varianty a dokonce i hybrid. Verze Cupra Formentor VZ disponuje motorem 2,0 TSI s 310 koňmi a krouticím momentem 400Nm. Zrychlení 4,9s z 0 na 100. Maximální rychlost 250 km/h. Za tuhle nejsilnější nádheru zaplatíme 1,33 milionu korun.  

  Závěrem se sluší říct, že tohle auto není pro každého. Je zkrátka ojedinělé a žije si svým životem. Má svou duši.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS