Chvíli nahoře, chvíli dole. Tak zní oblíbené rčení, které říká, že život je tak trochu horská dráha, kdy se v jednu chvíli vyhříváte na vrcholu a pak během chvíle řešíte samé mrzutosti. Divokou jízdu zažívá teď šéf automobilky Tesla Elon Musk.
Na jednu stranu řeší nepříjemný soudní spor, kdy ho žalují samotní akcionáři, na druhou stranu je pak nadšený z technologické novinky Tesla Vision.
Ale pojďme pěkně popořádku a začněme tou nepříjemnou částí. Musk stojí před soudem v americkém městě Wilmington ve státě Delaware a žalují ho samotní akcionáři Tesly. Těm je trnem v oku nákup společnosti Solar City z roku 2016.
„Malá domů“ skrze rodinný podnik?
Společnost Solar City vyrábějící solární panely založili jeho bratranci. Sám Musk prý na správní radu Tesly vyvíjel intenzivní nátlak a lhal o finanční situaci Solar City, aby Tesla za tuto akvizici zaplatila výrazně více, než byla reálná hodnota. Společnost prý byla v době prodeje ve velmi mizerné kondici. Lidově řečeno jí došly prachy.
Musk měl v Solar City podíl 22 % , stejný jako v Tesle, ale žaloba tvrdí, že i tak měl faktickou kontrolu nad společností. Nasupení akcionáři v procesu žádají, aby z vlastních prostředků uhradil ztrátu, kterou Tesle kvůli předraženému a možná i nesmyslnému nákupu způsobil. Podtextem žaloby pak je, že to byla vlastně levárna a „malá domů“, během které měl Musk pomoci sobě a své rodině.
V průběhu slyšení došlo na zvláštní situaci, kdy Musk prohlásil, že ani jednu společnost neovládal a neovládá. A že ho nebaví být generálním ředitelem Tesly. Prý to dělá jen proto, že bez něj by to prostě nešlo.
Tesla Vision – nový systém rozpozná signály semaforů, brzdová světla i gesta rukou
Jelikož jsme začaly tou nepříjemnou částí, tak nyní se zaměříme na tu příjemnou. A tou je nejnovější softwarová aktualizace od Tesly, která se právě testuje na 2000 vozidlech. A podle šéfa Muska je ohromující. Bude schopna poslouchat sirény a alarmy, snímat semafory, brzdová světla vozu před vámi i gesta rukou, píše web Electrek.
Revoluční počítačový systém vidění je závislý na optických snímcích a ne na údajích z radarových senzorů. Aktualizovaný software má schopnost se rychleji zlepšovat pomocí strojového učení, což lze přirovnat k jakési umělé inteligenci.
„Celý systém je navržen tak, aby pracoval s optickými snímači. Ty můžeme označit za oči. A také pracuje s neuronovými sítěmi, které mohou být prezentovány jako mozek. Čili mozek vyhodnocuje to, co vidí oči. Proto jsou řešením kamery a na ně napojený systém vyhodnocování,“ uzavřel Musk pro Electrek.