Více
  1.3 C
  Czech
  Sobota, 10 prosince, 2022

  Luxusní obojživelník. Tenhle „obytňák“ vám připraví dokonalou dovolenou na vodě i na souši

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Obytné vozy Terra Wind v sobě snoubí maximální luxus, pohodlí, ale také velkou praktičnost. Díky nim už si nemusíte vybírat, jestli chcete zažít úžasnou dovolenou na souši, u vody nebo na vodě. Tenhle obytňák je prostě dokonalý obojživelník, který to umí rozjet na silnici jako automobil i na vodě jako plavidlo. Z pohledu obyčejného smrtelníka má jedinou vadu a tou je cena, která začíná na více než 18 milionech korun.

  Reklamní slogan pro tento obytný vůz by mohl znít nějak takhle. „Dovolená na souši, nebo na lodi? Koupě motorestu, nebo jachty? S obytňákem Terra Wind už si nemusíte vybírat, protože s tímhle mimořádným strojem zvládnete úplně všechno.“

  První myšlenka už tu byla před dvaceti lety

  Terra Wind je „dítětem“ vynálezce obojživelných vozidel Johna Giljama a jeho ženy Julie, zakladatelů společnosti Cool Amphibious Manufacturers International (CAMI).

  Duo sídlící v Blufftonu v Jižní Karolíně začínalo nabídkou jízd na vodních skútrech a výletech po řece a jejím okolí. A tak jednoho dne Johna napadlo postavit vozidlo, které by vozilo turisty po zemi i po vodě.

  Nápad přišel zhruba před dvaceti lety a nyní tu máme jeden z nejšílenějších, nejúžasnějších, a přesto neuvěřitelně luxusních obytných vozů, které kdy byly vytvořeny. Terra Wind zvládne plnit roli luxusního karavanu, jachty, loděnice i perfektního rekreačního vozidla.

  Vozidlo a plavidlo v jednom

  Při vývoji byly cíle naprosto jasné. Vytvořit vozidlo, které by vám umožnilo jezdit po silnici a zároveň plout na jakémkoli sladkovodním jezeře, rybníce či řece. Samozřejmě za předpokladu, že je přijatelné počasí.

  Další požadavky pak byly nabídnout motorest takového typu, jaký se tehdy nedal tak snadno sehnat. Terra Wind nemá uvnitř žádné plasty ani jakékoli levné materiály.

  Vnitřek je vlastně přesně takový, jaký byste našli u luxusních jachet. Samá mramorová dlaždicová podlaha a žulové desky, teakové skříně a pravá kůže na nábytku a v koupelně parádní vířivka.

  Luxus, který není zadarmo

  Je jasné, že za luxusní provedení a funkce obojživelníka si žádají vysokou cenovku. Základní cena začíná na 850 tisíci dolarech. Pokud ale zvolíte „topovku“, bavíme se o 1,2 milionech dolarů. V českých cenách tedy rozmezí od 18 do 26 milionů.

  Pod kapotou je motor o výkonu 330 koní

  O pohon tohoto obojživelníka se stará vznětový motor Caterpillar přeplňovaný turbodmychadlem s výkonem 330 koní. Má automatickou převodovku pro řízení Terra Windu v módu „vozidlo“ a lodní převodovku pohánějící lodní šroub pro mód „plavidlo“.

  Když chcete Terra Wind připravit na vjezd do vody, je potřeba nafouknout čtyřmetrové kapsy, které zvyšují stabilitu na vodě.  Terra Wind je na vodě velmi stabilní, ale i tak působí nápadně a upoutá pozornost každého. Díky nízkému těžišti nehrozí riziko převrácení a zvládat by měl i více než metrové vlny a rychlost větru přes 60 km/hod. Přesto není doporučeno vyrazit na vodní plochu během bouřky.

  Na vodě se karavan pohybuje pomalu, rychlostí asi 4 uzly, což je něco přes 7 km/hod. Na souši však jede až 130 km/hod. Přístrojová deska je o něco složitější než u standardních vozidel, ale to jen kvůli tomu, že kloubí automobilový i námořní režim.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS