Více
  11 C
  Czech
  Neděle, 2 října, 2022

  Indiáni se bouří proti názvu Jeepu! Ve hře je po 47 letech změna. Není to uctivé, zlobí se

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Během posledního roku se tohle téma probírá čím dál víc a víc. Původním obyvatelům Severní Ameriky se pomalu přestává líbit zneužívání domorodých názvu velkými společnostmi. Kromě sportovních týmů teď ale zřejmě padne řada i na auta. Hlavním problémem je Jeep Cherokee.

  Menšinám se neustálé utlačování a zneužívání symbolů přestává zamlouvat. Od loňských protestů za práva občanů tmavší pleti se tak v USA zvedla vlna negativních emocí i z řad dalších rasově odlišných skupin. Indiáni nutí změnit název třeba slavným týmům MLB nebo NHL.

  Ikonické jméno Cleveland Indians už tak od nové baseballové sezony neuslyšíte. Nic takového zatím neřeší třeba Chicago Blackhawks, je ale dost možné, že i na ně časem dojde. Třeba jako na automobilku Jeep. Předmětem sporů se po 47 letech stal model Cherokee.

  Magazínu Car and Driver si postěžoval náčelník kmenu, který si říkají Čerokíové. Chuck Hoskin tvrdí, že název ikonického džípu není uctivý. Právě proto se rozhodl požádat po 47 letech, co výrobci název používají, o oficiální změnu.

  V USA žije v současné době asi 316 tisíc potomků původních obyvatel a prvních přistěhovalců na západní polokouli, kteří si říkají Čerokíové. Kulturně bohatá společnost si zakládá na svých ideálech, ty se ale často staly předmětem krádeže. Ani sám náčelník si však nemyslí, že Jeep měl nějaký špatný úmysl.

  „Jsem si jist, že úmysl je dobrý, ale není to vůči nám uctivé, že naše jméno je nalepené na autě,” myslí si Hoskin. „Nejlepším způsobem, jak nás uctít, je učit se o naší suverénní vládě, naší roli v této zemi, naší historii, kultuře a jazyce,” pokračoval náčelník pro magazín Car and Driver.

  „Myslím si, že jsme v době, kdy je na čase, aby korporace i sportovní týmy přestaly používat jména, obrazy a maskoty pocházející z kultury původních amerických obyvatel,” dodal Hoskin, který zároveň upozornil na předešlý případ sportovních týmů.

  „Názvy pro naše vozy (Cherokee a Grand Cherokee) byly pečlivě vybírány jako oslava a pocta původním obyvatelům Ameriky za jejich ušlechtilost, zdatnost a hrdost. Nyní však jsme připraveni na zdvořilou a otevřenou konverzaci s hlavním náčelníkem Chuckem Hoskinsem,“ slibuje automobilka Jeep.

  Jak celá kauza dopadne, to se nechme překvapit. Jako další potvrzení stále silnější pozice hnutí „All Lives Matter“ je tohle ale dostačující.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS