Více
  10.5 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Ford a spalovací motory v Evropě? Už jen 9 let. Chtějí to tak zákazníci, tvrdí firma

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Evropské oddělení americké automobilky plánuje velké změny. Od roku 2030 chce z nabídky vyřadit všechna auta se spalovacími motory, tedy benzínová a naftová. Postupný přesun k pohonům na alternativnější paliva začne už za 5 let. Podle výrobců si to veřejnost přesně takhle přeje.

  Ford patří ve světě automobilového průmyslu mezi giganty. Společnost z amerického státu Michigan se pyšní bohatým vozovým parkem, který navíc každý rok o nové kousky obohacuje. Transit, Focus, Mondeo, Galaxy nebo Mustang. To je jen krátký výčet těch nejoblíbenějších modelů.

  Za Atlantským oceánem jsou zvyklý na ledacos, mezi nejoblíbenější vozy ale patří velké a silné kolosy. V USA zbožňují hlavně sérii označenou písmenek F. S velkými pick-upy a nadupanými motory jsou ale spojené také emise skleníkových plynů. A v Evropě už aktivistům pomalu dochází trpělivost.

  Amerika se směje, Evropa bouří. I proto evropská centrála Fordu přišla s plánem, jak se spalovacích motorů v Evropě postupně zbavit. Postup zní jasně: od roku 2026 postupný přechod, za 4 další roky, tedy v roce 2030, prodej aut s výhradně elektrickým nebo hybridním motorem.

  „Naši zákazníci po nás chtějí, abychom nabízeli elektromobily,“ přibližuje rozhodnutí automobilky Ford evropský boss Stuart Rowley. Hlavní závod v Kolíně nad Rýnem už se dokonce chystá na rozsáhlou přestavbu svých výrobních hal.

  A navíc i tvorbu aliance. Kromě Kolína se do změn zapojí i turecká výrobní linka Fordu nebo gigant Volkswagen z Wolfsburgu. Celá akce by měla Ford vyjít až na neskutečných 22 miliard amerických dolarů, tedy něco okolo 470 miliard českých korun.

  Elektrifikace evropského oddělení Fordu tak brzy začne. Auta na benzín a naftu nahradí elektromobily a plug-in hybridy. Američané ale nejsou prvními. Už během několika předešlých týdnů a měsíců oznámily podobný krok automobilky Volvo, Jaguar, Land Rover nebo luxusní Bentley.

  Největší prodejce užitkových vozů na evropském trhu se připravuje na velký krok a chystá zahájit výrobu elektromobilů a plug-in hybridů. Na starém kontinentu Ford prozatím nabízí ze sériové výroby jen jeden jediný typ. Mustang Mach-E mají ale v blízké budoucnosti doplnit další.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS