Více
  1.3 C
  Czech
  Sobota, 10 prosince, 2022

  Audi A5 Coupé. Elegantní nástupce

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Oproti předešlé verzi se nová A5 skutečně vytáhla. Mysleme to samozřejmě obrazně. Karoserie se snížila a Audi je tak sportovnější. Linie kupé dodávají této střele skutečně závodní potenciál. Pokud vynecháme design, který pochopitelně v Ingolstadtu umí navrhnout, rozhodně nás nenechá chladnými výkon. Svižné auto, se kterým se rozhodně nebudeme nudit. 

  Audi se chtělo výrazně posunout od svého předešlého modelu, který byl u veřejnosti silně oblíbený. Výrobci proto zapracovali převážně na designu, který musel splňovat kritéria aerodynamiky, elegance a tvrdé sportovnosti. Většiny v Audi dosáhli díky tvaru karoserie. Kupé dělá s každým vozidlem divy. Třídveřový automobil tak reprezentuje zcela nový přístup německé automobilky k výrobě aut. Netřeba dodávat, že si automobilka nechá za tento designový skvost s pořádným motorem pod kapotou tučně zaplatit. Dostat se můžeme až na 2,5 milionu korun. 

  Design 

  Skvělého sportovního ducha dosáhli výrobci díky přední části. Nejen té, pochopitelně, přebírá ale značnou část této oblasti. Auto musí bezpodmínečně chladit motor, proto se maska chladiče výrazně proměnila. Otvory mříže jsou širší, nárazník je prakticky tvořen pouze ostrou lištou. Otvory sání dělají skutečně hodně. LED světlomety se od mříže lehce posunuly, o to více ale navazují na linii, která se táhne po celé délce A5. 

  Až 20 palců veliká kola jsou odlitá z lehké slitiny, což opět napomáhá špičkovému výkonu na efektivitě. Tohle téměř 4,7 m dlouhé auto krásně využívá ladných křivek a linií. Je to patrné už na první pohled. Celý tento designový skvost uzavírá zadní část. tenký spoiler funguje spíše jako vzhledový doplněk, o to více ale oceníme koncovky výfuku. Tady je závodní potenciál více než zřejmý. 

  Oproti jiným sourozencům ze stáje Audi si A5 drží v kabině léty ověřené prvky. Například fyzická tlačítka nevymizela ani z volantu. Celkově se nám dostane k užitku veliké množství kůže a tvrzených materiálů. V tomto ohledu je kupé jaksi více útulné oproti sedanům. U A5 tomu není jinak. S kabinou se okamžitě sžijeme. 

  Motor 

  Naftové motory se pohybuje od čtyřválcového dvoulitru s výkonem 163 koní po šestiválcový třílitr s výkonem 286 koní a 620 Nm krouticího momentu. Nejvýkonnější benzín 45 TFSI dvoulitrový řadový čtyřválec nabízí 245 koní a 370 Nm. 

  Verdikt 

  Klasická A5 nás v základu vyjde na 1,1 milionu korun. Pokud si budeme chtít dopřát RS nebo S, připravme si v průměru 2 miliony korun. celkově ale patří Audi obdiv. A5 je skvostný vůz. 

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS