Více
  10.5 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Sporťák Bugatti Chiron versus stíhačka. Ze souboje dvou „superstrojů“ budete mít husí kůži

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Tahle akce se opravdu povedla a z videa vám nejspíš naskočí husí kůže, nebo aspoň přeběhne mráz po zádech. Na letištní dráze si to rozdaly dva superstroje. Na jedné straně nadupaný vůz Bugatti Chiron s výkonem 1500 koní a na druhé straně stíhací letoun Dassault Rafale francouzského námořnictva.

  Na úvod si představíme oba „zápasníky“:

  prvním rohu Bugatti Chiron ve specifikaci Les Legendes du Ciel, která vznikla v limitované sérii dvaceti kusů. Motor V16 o objemu 8,0 litrů, který je schopen vyvinout ohromných 1500 koní a pyšní se 1600 Nm točivého momentu.

  Ve druhém rohu stíhací letoun Dassault Rafale francouzského námořnictva. Jeho dva proudové motory jsou schopné vyprodukovat výkon odpovídající přibližně 5727 koním.

  Se svými šestnácti válci dokáže Bugatti Chiron Pur Sport dosáhnout maximální rychlosti kolem 490 km/h. Při papírovém srovnáním je to oproti stíhačce ale žalostně málo. Letoun Dassault Rafale může dosáhnout rychlosti až Mach 1,8, což je při přepočtu nějakých 1912 km/h.

  Z 0 na 100 za 2,4 sekundy, 400km asi za půl minuty

  V závodě, který se nedávno odehrál v sídle společnosti Dassault ve Francii, šel krátce po startu do vedení sporťák Bugatti, kde za volantem seděl automobilový závodník Pierre-Henri Raphanel. Poté, co zadupnul plyn na podlahu, vypálil jeho Chiron jako střela a stovku měl na tachometru za pouhých 2,4 sekundy. Rychlostí 200 km/h se řítil za 6,1 sekundy a na třístovku se dostal za něco málo přes 13 sekund. A ani tím to nekončilo. Rychlosti 400 km/h dosáhl asi za půl minuty.

  Pokud jde o letoun Rafale, byl to jiný příběh. Po 150 metrech stíhačka dosáhla rychlosti 165 km/h, ale zůstala vzadu. Následně zvýšila rychlost na 210 km/h, aby nakonec po 450 metrech vzlétla s pozemní rychlostí kolem 260 km/h, zatímco Chiron zůstal na asfaltu.

  „Na prvních několika stovkách metrů jsem se od Rafale vzdálil, ale o několik chvil později jsem jí viděl vedle sebe ve výšce asi 20 metrů nad zemí. Neuvěřitelná, fantastická a nezapomenutelná podívaná,“ rozplýval se Pierre-Henri Raphanel, který brzy oslaví 60. narozeniny.

  Podobný souboj už sice v minulosti nabídl pořad Top Gear, kdy si moderátor Richard Hammond usedl za volant Bugatti Veyron a na letištní dráze si to rozdal s letounem Eurofighter Typhoon. Tento souboj Chironu se stíhačkou francouzského námořnictva ale přinesl rozhodně emotivnější video.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS

  2 KOMENTÁŘE

  1. Tyto „závody“ jsou stále na jedno kopyto. Vždycky je auto bezprostředně po startu rychlejší, ale v oblasti vyšších rychlostí jej letadlo dožene a předežene. A nelze jinak, protože za tím stojí fyzikální zákony. Auto má jistý rychlostní limit, který nemůže překročit i kdyby mělo motor sebesilnější. Letadlo jej má taky, ale několikanásobně vyšší, proto je průběh závodu takový, jaký je, a pokaždé víceméně stejný. Pokud to u někoho vyvolává nějaké mrazení, měl by si doplnit fyzikální vzdělání, aby jej již nebylo tak snadné tímto mediálním divadýlkem ohlupovat.

  2. Není to Eurofighter Typhoon ale Rafale, máte to napsáno i v titulku videa. Frantíci by vám dali 😀

  Comments are closed.