Více
  1.3 C
  Czech
  Pátek, 9 prosince, 2022

  Pocta francouzské ikoně 70. let. Koncept 5 E-TECH

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  50 let slavila ikona francouzského automobilového průmyslu. Model 5 byl svého času neskutečně populárním vozem. Výrobci značky Renault se rozhodli, že takovéto kapacitě musejí vzdát hold ve velkém stylu. Nový elektrický koncept, který díky této myšlence vznikl, aspiruje na to, aby po modelu 5 převzal žezlo ikoničnosti. Pojďme se na tento výtvor podívat zblízka. 

  Sama automobilka označuje svůj koncept 5 E-TECH jako troufalý a odvážný počin. Daleko více odvážná je ovšem myšlenka, se kterou tento vůz vznikl. Renault touží zaplavit novým modelem 5 celý svět a stát se tak lídrem v elektro mobilitě. Pokud ale koncept dodá sériové výrobě alespoň část svého odvážného přístupu k elektrické jízdě, mohl by tento cíl nabrat jasných a reálných kontur. Tehdejší model R5 nabízel malý vzrůst a dobrou praktičnost. Nový koncept touží tyto vlastnosti převzít, a navíc je posunout na zcela novou úroveň. 

  Design 

  Koncept 5 E-TECH si převzal od svého předchůdce mnoho detailů, které ovšem pojal po svém, moderně. Předek skutečně nastoupil na startovní čáru ve velice odvážném stylu. Oceňujeme se výrobci oprostili od klasického grilu. Elektřina nepotřebuje masku chladiče. Co ovšem zůstává diskutabilním je nápis Renault na nárazníku. Ten působí lehce kýčovitě. LED osvětlení ovšem vše vynahrazuje. Zde se automobilka skutečně překonala. 

  Z boku si výrobci krásně pohráli s liniemi. Střecha i sloupky dveří si drží černou barvu a tvoří tak krásný kontrast sytě žluté karoserii. Zapuštěné kliky dodávají „lidovému“ autu na luxusnosti. Kola dostala klasický vzor, ten je ovšem opět pojatý moderně, neokoukaně. Střecha je nově látková. To je stejně odvážný počin jako kryt nabíjecí přípojky na předním krytu karoserie. Tohle auto je zkrátka nabité drobnými detaily, které ho posouvají do naprosto jiných výšin. 

  Výkon

  100 kW, 136 koní. Elektrický motor je dostatečně výkonný na jakkoli náročný městský provoz. Dojezd 400 km je více než dostačující. Většina automobilů už hravě dosáhne hranice 500, u městského vozu by to bylo ovšem zbytečné. Znamenalo by to hmotnost navíc. 

  Verdikt 

  Rok 2024 ukáže, jak si Renault poradil s touto nelehkou výzvou. Na konci roku 2022 bude spouštěn aplikaci, která bude zájemce neustále informovat o novinkách. Až se Koncept 5 E-TECH dostane v roce 2024 na trh, rozhodně probudí vášnivé debaty. 

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS