Více
  1.3 C
  Czech
  Sobota, 10 prosince, 2022

  Nová Yamaha R1 jako pocta pro World GP

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Yamaha představila novinku, kterou chce uctít slávu věhlasné World GP. Výročí světoznámých závodů musí zdobit dokonalý stroj. Na počest tedy Yamaha vyrobila motorku, která nám není až tak neznámá. R1 dostala zbrusu nový kabát a pár technických prvků navíc. Tahle mašina se rozhodně bude hodit do garáže nejednoho jezdce, který miluje historii závodění. 

  Yamaha se na značky závodu GP postavila poprvé v roce 1961. O dva roky později přišlo tolik vytoužené vítězství. Slavnou historii tedy světoznámá firma musela zákonitě oslavit. Přeci jen, bavíme se o stáji, která titul mistra světa získala už v roce 1964. to je slušná bilance a o kvalitě motocyklů z této garáže to ukazuje své. Nová R1 tedy vzdává poctu 60 letům závodění jezdců pod vlajkou Yamaha. Za svou historii se rozhodně stydět nemusí. 

  Design 

  Design nového kousku v mnohém předčil očekávání. Veřejnost byla připravena na ledacos, nejvíce ji ale dostala barevná kombinace. Výrobci natřeli kapotáž barvami svých historických závodních motocyklů, které trápily světovou konkurenci. Přední kolo pod červeným blatníkem je schované v kapotáži se žlutým nosem. Z této špice se tyčí drobné plexisklo a zpětná zrcátka se zabudovanými ukazateli směru. 

  Bok je prakticky celý zakrytý bílou barvou s rudým pruhem a nápisy Yamaha a R1. Pouze střed motoru a jeho zadní část se ukazuje v celé své kráse. Spodní rozvody jsou zakryty a koncovka výfuku dokresluje celou sportovní DNA tohoto motocyklu. Litá kola o rozměrech 17 palců si drží jednoduchý tvar a zlatou barvu. 

  O přední pružení se stará teleskopická vidlice o průměru 43 mm a zdvihem 120 mm. Hydraulický brzdový systém se řadí mezi špičky ve svém oboru. Přední kotouče 320 mm, zadní pak 220 mm. Díky volbě materiálů se podařilo závodní motocykl, který disponuje těžkým motorem, udržet na hmotnosti 200 kg. Sice hraniční hodnota, ale snesitelná. 

  Motor

  Kapalinou chlazený čtyřválec čtyřtakt. Tenhle motor o objemu 998 cc dokáže vyprodukovat výkon až 200 koní a krouticí moment až 113 Nm. Bavíme zde o opravdu vražedných hodnotách. Yamaha R1 dokáže vystřelit k cíli neskutečnou rychlostí. Launch Control nám sice trochu pomáhá, ale i tak sedíme na nezkrotné šelmě. 

  Verdikt 

  O R1 víme, že je to dravá hračka na závodí okruhy. V kombinaci barev oslavující historii GP se jedná o opravdovou lahůdku. Cena? 540 000 korun. To je za stroj takovýchto kvalit rozumná nabídka.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS