Více
  18.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 6 října, 2022

  Klasika posunutá na další level. Detaily jsou pro Aventador na prvním místě

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Když se řekne Lamborghini, většina lidí si vybaví rychlá a dokonalá auta s býkem na přední části kapoty. A přesně tak tomu je i ve skutečnosti. Onen znak jasně vysvětluje, proč patří italská značka mezi ty vůbec nejoblíbenější. Model Aventador kraluje precizním a svižným vozům.

  Značku není třeba představovat, protože Lamborghini je snem každého člověka. Dokonce i lidé, kteří by normálně o auto ani pohledem nezavadili, budou tuhle krásku milovat. Nové SVJ je sourozenec svého jmenovce Lamborghini Aventador a 3 písmena za jménem znamenají „Super Veloce Jota.“ „Super Veloce“ doslovně stojí za významem „Superfast“, tedy superrychlé. „Jota“ je pak původní název pro standardizované označení strojů určených pro závod. Sečtěme si tenhle složitý název dohromady a vyjde nám, že tady půjde o hodně zábavy.

  Design zrozen k dokonalosti

  Oproti klasickému Aventador je SVJ upravené hlavně zezadu. Tam najdeme nemalé křídlo, které je oproti klasické verzi napevno vysunuté. Dva monstrózní výfuky, aby každý věděl, že jsme přijeli. Celkově působí SVJ více dramaticky a neupraveně. Zepředu si všimneme hlavně aerodynamických prvků, kterých je, díkybohu, skutečně dost.

  Pod maskou si přičteme nápis ALA, neboli „Aerodinamica Lamborghini Attiva.“ V jednoduchosti jde o průduchy, které drží auto přibité k zemi, nebo naopak, podle toho, co zrovna potřebujeme. Celý exteriér je prošpikovaný otvory nejen pro lepší dynamiku, ale také kvůli chlazení, které je tu potřeba více než kde jinde.

  Interiér je jedna velká nádhera. Za peníze, které do tohoto auta nalijeme, dostaneme opravdovou kvalitu. Hodně karbonu, protože se bavíme o sportovním autě. Hodně kůže, protože se bavíme o Lamborghini a také hodně detailů, které nás rozhodně potěší.

  Auto je určené hlavně na okruh a mluví za to i nedostatek místa pro cokoli. Jedna jediná kapsička na telefon, který musí být navíc ultratenký, žádné držáky pro cokoli a jediný úložný prostor najdeme pod přední kapotou a má objem 140 l. Někoho by to mohlo znervóznit, ale za nás je to prostě daň za nevídanou rychlost.

  Italský výkon

  SVJ dostalo jako dárek motor V12 o objemu 6,5 litrů. Tenhle drobeček nám, kromě dokonalého zvuku, dopřeje výkon 566 kW, takže 770 koní. Přičteme-li krouticí moment 720 Nm, který navíc využijeme do posledního zbytečku, výsledek se rovná tvrdé a nesmlouvavé síle. Tohle auto bylo postaveno, aby lámalo rekordy. Z 0 na 100 se dostane za 2,8s a maximálně se s ním projedeme 350 km/h (podle papírů).

  Cena začíná na 11,5 milionech Kč a vyrobeno je pouze omezené množství kusů. Pokud však někdo bude mít to štěstí a s SVJ se projede, bude to zážitek do konce života.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS