Více
  18.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 6 října, 2022

  Dva velikáni ve velkém měření sil. Takhle by dopadl souboj VW Golf GTI a BMW 128ti

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Dvě parádní auta, dvě značky, jedno porovnání. Pokud jste někdy přemýšleli o tom, zda by v pomyslném závodu v rychlosti, dostupnosti, kvality a jízdních vlastností vyhrál VW Golf GTI či BMW 128ti, tady je odpověď. Kdo si vedl lépe?

  VW je obecně pro plno Čechů dostupnější než BMW, přestože zrovna GTI je řádně našlapaná verze Wagenu, za kterou si pořádně připlatíme. Bereme je jako vesměs nesmrtelné stroje, které jsou spolehlivé, opravy nám až tak moc nevlezou do peněženek a zároveň vypadají nádherně. Zrovna Golf GTI ovšem lehce vyčnívá, protože i mezi táty od rodin se najdou tací, kteří se díky němu vrátí do mladých let snů o rychlých autech.

  BMW je trochu jiná písnička. Na silnicích budí respekt, občas jsou řidiči této značky v neoblibě, ale kouzlo, lesk a kvalita se této německé chloubě upřít nedá. Opravy sice nebývají levné, ale možnost se „pohrabat“ v motoru je zážitek. Často se říká: „modely, které jezdily před 30 lety, jezdí dodnes“ a je to pravda.

  Porovnejme výkon

  Golf GTI je jednoduše malá, rychlá střela. 4 cylindry, 16v, turbo pod kapotou dělá svoje v porovnání s 1400kg váhy. Díky nízkému podvozku a 18 palcovým kolům ovšem hezky drží, ale i tak je na místě opatrnost a s nějakým tím smykem se musí počítat. 7,0l na 100 km je pěkné číslo, obzvláště při dnešních cenách. 7 stupňový automat, kubatura 1984cc. Do pozoru se postaví 180kW s krouticím momentem 370Nm. Z 0 na 100 za 6,3s. Skvělý arsenál.

  128ti má naloženo o trochu více. Stejný motor jako ve VW s kubaturou 1998cc. Na stejno si s GTI stojí 180kW, ovšem krouticí moment se vyšplhal na 380Nm. Zároveň je ale o 40kg těžší, takže se výkon ve finále skoro vyrovná. Silnice brázdí na 18 palcích s lehkou rezervou 6,8l na 100km oproti GTI. Z 0 na 100 to BMW zvládne za 6,5s.

  Vybereme si na první pohled?

  Exteriér porovnat nelze. Jsou tu dva tábory lidí, kteří si se zamilují do toho či onoho. VW je známí sekanými, ostrými tvary s jednoduchými přechody, zatímco BMW si libuje v oblých tvarech, se svým signifikantním grilem vepředu.

  Interiér už by dal kdekomu při vybírání zabrat. BMW se drží svého a kabina na nás působí, jakoby všechno směřovalo k řidiči. Sbíhají se sem všechny pomyslné tvary, které nás jen napadnou. Sportovní volant je precizně zpracován a sedačky podpoří v jakékoli zatáčce. GTI je naopak více otevřené. Volant je větší, stejně jako obrazovka na palubní desce. Se sedačkami a jejich zpracováním by možná o chlup zvítězilo BMW.

  Cena je základ

  Ať chceme nebo ne, ve finále u každého z nás rozhodne cena. 128ti začíná na 603 000 Kč. Pokud si budeme chtít dopřát něco navíc, připravme si o trochu více. Golf GTI se nám vyšplhal na 877 000 Kč. Kdo je vítězem podle vás?

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS