Více
  10.5 C
  Czech
  Neděle, 2 října, 2022

  BMW F 850 GS Adventure dostalo dárek k výročí

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  40 let modelu GS se musí pořádně oslavit. Výrobci proto stvořili stroj, který vzdává poctu tomuto matadoru dlouhého cestování. Uvnitř klasické GS, zvenku ale kompletně nový zážitek. BMW F 850 GS dostalo zbrusu nový kabát, který sám o sobě budí dojem nezkrotné rychlosti. Tento speciální kousek je už sice vyprodaný, neztrácejme ovšem naději. Stačí přeci pořádně hledat. 

  V roce 1980 se začaly v Německu bouchat na tu dobu velice ortogonální stroje, které symbolizovaly svobodu a pohodlí na dlouhé cesty. GS je model, který je jako stvořený do nehostinných podmínek a strmých, neprostupných terénů. Výroční verze je poctou celé historii, kterou GS představuje. Už tehdy si výrobci uměli poradit s ergonomií, která zajišťovala fantastické jízdní vlastnosti a pohodlí. Nejnovější verze je nositelem těchto hodnot, navíc ji rozhodně nezaměníme s žádným jiným modelem. 

  https://twitter.com/drivespark/status/1284110754287935490?s=20&t=ZR7cGBadwOtf9e_hsU5NRg

  Design 

  Vzhled je tou hlavní proměnnou, kterou výrobci uctili službu verze GS. Vnitřnosti jsou stejné jako u běžného GS, tudíž se vyplatí zaměřit se převážně ne vizáž. BMW se inspirovalo modelem R 100 GS, kterému se přezdívá „Bumblebee“, neboli čmelák. Kombinace černé a žluté barvy dokáže zaujmout už na první pohled. Navíc díky ní budí motocykl daleko větší respekt. Černou a žlutou nedostala jen nádrž, ale i všechny ostatní prvky jako kola, rukojeti, sedlo apod. 

  Kola se vyšplhala do vcelku robustní velikosti. Zadní 17 palců, přední 21 palců. Díky tomu máme i na těch nejostřejších terénech stroj krásně pod kontrolou. Výška sedla nabrala hodnoty 875 mm, takže jízdní pozice je krásně vzpřímená, a to, jak známo, je pro delší cestování nepostradatelný faktor. Hmotnost 207 kg by se dala považovat za zlatý střed. Máme díky ní pocit, že sedíme na robustním a těžkém stroji, na svižnosti ale motocyklu neubírá. 

  Brzdy musí ustát vše. Dva kotouče vepředu a jeden vzadu. 305 mm a 265 mm. Objem nádrže rozhodně potěší. 23 litrů už je kapacita, na kterou se můžeme spolehnout. Tenhle stroj byl zkrátka stvořen pro cestování. 

  Motor 

  O výkon 70 kW se stará kapalinou chlazený dvouválec o objemu 853 cc. Maximální „krouťák“ 92 Nm nás dokáže pěkně odpíchnout. Nejrychleji se svezeme až přes 200 km/h. Nemusíme se tedy bát cestovat po rušných silnicích. GS je neuvěřitelně kompatibilní s jakýmkoli druhem terénu. Na silnici nám BMW bude ovšem díky odpružení připadat lehce měkké. 

  Verdikt

  Verzi k výročí 40 let existence už pravděpodobně neseženeme. Pokud se zaměříme na klasické GS Adventure, připravme si přes 400 000 korun. Za mašinu těchto kvalit se nám to ovšem vyplatí.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS