Více
  18.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 6 října, 2022

  Stará klasika v novém kabátu. Lamborghini Countach je vyprodané, ještě než opustí dveře výrobny

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Lamborghini. Automobilka, která je nesmrtelná a nesmrtelnou snad i zůstane. Auta, která opouštějí vrata výroben, byla odjakživa okamžitou senzací, ať šlo o jakýkoli model. Celebrity sdílejí na sociální sítě fotky svých garáží, kde se tenhle italský býk bezpochyby vždycky ukáže.

  Zanedlouho se však v instagramových příspěvcích objeví něco neuvěřitelného. Pocit toho, že jste se vrátili v čase, vystřídá němý údiv nad tím, jak dokonale a mistrně Italové vzkřísili svou minulost. Lamborghini Countach je nové, plné historie a hlavně vyprodané.

  Jedná se o zcela ojedinělou limitovanou edici. Automobilka Lamborghini oznámila, že do světa vypustí pouze 112 „retro býků“ a ani o jednoho více. Všech 112 jich bylo během chvilky zamluveno a tak už nám nezbývá nic jiného, než čekat.

  Výrobci se vcelku úspěšně pokusili vzkřísit model, který na silnice pravidelně vyjížděl od roku 1974 až do roku 1990. Tenkrát se vyrobilo 1985 kusů a poté bylo Countach vystřídáno novějším bratříčkem Lamborgini Diablo. Countach se předvedlo hned v několika verzích, kdy první (LP500) dominovala výkonem 455 koní. Snad jen pro zajímavost, nové Countach má ve stájí těch „kobylek“ o malinko víc. Ale o tom až později.

  Co se skrývá pod novým kabátem

  Kritici by mohli namítat, že pod retro nátěrem se pouze zamaskovalo Lamborghini Aventador. Nebyli by daleko od pravdy, nicméně změny jsou tak radikální, že by námitky byly sporné. Už jen pohon nového sporťáku je v komparaci se slávou svého jména zcela ojedinělý. Nové Countach je hybrid. Kromě svého klasické 12válcu kombinuje sílu s elektromotorem zapůjčeného do svého kolegy Lamborghini Sian.

  Výkon, který tyto dvě síly vyprodukují je dech beroucí. 599 kW a koní ve stádu je 803. To už je slušný arsenál. Kroutivý moment 719 Nm, který pošle auto z 0 na 100 za 2,8 s. na 200 km/h mu to zabere sekund 8,6. Maximální rychlost 355 km/h, ale to je přeci napsané jen v papírech. Zadek auta je mírně nahoře, aby vynikla nádherná 21 palcová kola.

  Nová vizáž nejen zvenku

  Nové Countach je na první pohled něčím jiné. Jak se modely vyvíjely, více jsme si zvykli na sportovní a aerodynamické tvary, které se zde samozřejmě zopakovaly, ale přeci jen je na nové karoserii plno hranatých detailů, které nás vracejí zpět v čase. Je to ovšem naprostá nádhera a právě fakt, že se designérům povedlo skloubit nové s nesmrtelným, více vypovídá o ojedinělosti nového Lamborghini. Předek je posunut výrazně dolů a společně s čelním sklem tvoří takřka dokonale zvedající se rovinu, která se svažuje až k zadní části, kterou bychom od starého vzoru skoro nepoznali. 

  Interiér je přesně takový, jaký bychom ho očekávali a přeci o něco lepší. Stará verze se zkrátka zopakovat nedá, to ovšem vůbec není na škodu. Až za volantem si uvědomíme, co znamená heslo „pokrok nezastavíš“. Vše je přehledné a na dosah ruky.

  Kolik korun mi (ne)bude parkovat v garáži?

  Cena se ještě s jistotou neví. Odborníci ji odhadují na 1 – 3,5 milionů dolarů. To je asi 22 – 76 milionů korun. Lamborghini nikdy levné nebylo a nebude. Ale to ho právě dělá tím čím je. Legendou.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS