Více
  18.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 6 října, 2022

  Raketový superstroj od Tesly. Šéf Musk mluví o zrychlení z 0 na 100 za 1,1 vteřiny

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Pro jednoho sci-fi, pro druhého realita. Jeden může věřit, že se něco takového opravdu vyvine a bude to brázdit silnice na planetě Zemi, druhý jen mávne rukou s tím, že jde o nesmysl. Ať už patříte do jakékoli skupiny, je jasné, že toto téma vyvolává diskuzi a emoce. Je totiž řeč o super autu Tesla Roadster 2, které by mělo raketový pohon a podle šéfa společnosti Elona Muska by mělo zrychlit z nuly na stovku za 1,1 vteřiny.

  Nejspíš znáte scény ze série filmů Rychle a zběsile, kdy spolu závodí auta a v určitý okamžik vytahují řidiči eso z rukávu v podobě kouzelného tlačítka s „dusíkem“. Konkrétně s oxidem dusným (chemická značka je N2O). Jejich auto ve vysoké rychlosti díky tomuto plynu vstříknutému do motoru ještě neuvěřitelně zrychlí.

  Tak teď si představte, že byste v budoucnu mohli mít také takové auto, ale kouzelným tlačítkem byste ovládali raketový pohon. Zkrátka byste měli v moci sílu, která pomáhá nosit raketoplány do vesmíru. Na Twitteru už se dokonce objevila počítačová vizualizace toho, jak by to mohlo v reálu vypadat.

  S nápadem automobilu s raketovými tryskami přišel už v roce 2018 šéf Tesly Elon Musk. Ten tehdy na Twitteru uvedl, že zájemci si budou moci zvolit pro svůj vůz balíček SpaceX, který by měl mít až deset malých raketových motorů. Ty by byly umístěny po okrajích vozu a výrazně by zlepšovaly akceleraci, maximální rychlost, ale také by pomáhaly při brzdění a umožnily by rychlejší průjezdy zatáčkami.

  Šílené zrychlení. Raketová Tesla by do kapsy strčila i Porsche 918 Spyder

  Za vteřinu z nuly na stovku je pro většinu smrtelníků něco nepředstavitelného a mezi luxusními sportovními vozy by to byl pochopitelně rekord. Podle znalců z webu Car and Driver je v této charakteristice nyní nejlepší Porsche 918 Spyder 2015. To má z nuly na stovku zrychlit za 2,1 vteřiny.

  Debatu o vozidle s raketovým pohonem rozdmýchala výstava společnosti Tesla v Petersenově automobilovém muzeu v Los Angeles. Když se návštěvníci dozvěděli o neuvěřitelném zrychlení, nelenili a přímo na Twitteru se Muska zeptali, jestli to není jen nějaký vtípek. Jeden z nejbohatších mužů planety ale reagoval, že si srandu rozhodně nedělá.

  „Je to tak. S volitelným balíčkem raketových motorů SpaceX to bude možné. Bude to bezpečné a neuvěřitelně intenzivní. Něco jako hardcore horská dráha. Je jasné, že to nebude pro nikoho se zdravotními problémy,“ odpověděl Musk na Twitteru.

  Tak uvidíme, jestli se nám v budoucnu budou po českých silnicích prohánět i tito „rakeťáci“.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS

  2 KOMENTÁŘE

  1. Vterina je jednotka zemepesne sirky…. Jednotka casu je sekunda, stejne jako vykon je Watt a ne kun..

  Comments are closed.