Více
  13.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 6 října, 2022

  Novou Kiu Proceed si zamilujete. Korejci se poučili z chyb, novinka má úspěch

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Kia Proceed. Oblíbená verze hatchbacku, která se pyšnila tím, že tak trochu připomíná svým stylem coupé. I tak ale mělo auto mouchy. Jihokorejská automobilka se však teď z chybiček poučila a na silnice posílá krásné a jednoduché autíčko. Zkrátka si ho zamilujete.

  Možná bychom byli překvapení, co se to vlastně Korejcům povedlo. Přestože očekáváme poměrně prostorné auto, nenechme se napálit. Proceed je sice konečně pěti dveřová, ale prostorná zase tolik není. Se svými 18 palcovými koly a svéráznou barvou budí spíše dojem namydleného blesku a tak to také výrobci zamýšleli. Rodinu na dovolenou ovšem v pohodě vezmeme.

  Kia dala své lásce zvané Proceed zbrusu nové logo a udělala dobře. Nic proti starší verzi, ale nový vzhled nápisu Kia je přeci jen futurističtější a zajímavější. Celkově si ve fabrice prohráli se vzhledem, který stále více dohání sportovní rivaly. Nízký podvozek, vylepšený a hezčí gril, nebo třeba vyladěná světla. To všechno na novém modelu najdeme.

  Motor je základ auta

  Jak se dalo očekávat, motory v Proceed najdeme napříč nabídkou Hyundai a Kia. Na výběr máme pouze ze dvou možností. 1,5 litr a 1,6 litr benzín ve čtyř-cylindru. Varianty pouze GT-Line Plus a GT.

  Co se týče například verze s motorem 1,5 litru, koníčků tam najdeme hnedle 158 s výkonem 118kW. Krouticí moment 253Nm. Čísla zase nejsou tak závratná, ale při váze 1 880kg jde o vcelku živé autíčko. Na okruhu bychom asi byli zbyteční, ale když chvátáme do práce, proč ne. Z 0 na 100 za pěkných 8,5s.

  GT je přeci jen o něco silnější. Motor 1,6 a koní dokonce 201. Krouticí moment vzrostl na 265Nm. Převodovka je pouze ve variantě automat se 7 stupni. Zrychlení z 0 na 100 je na hodnotě 7,5s. To je přeci jen o něco lepší, než u GT-Line.

  Vzhled prodává

  Přestože Kia neměla nikdy nějak zapamatovatelný styl, novou Proceed si zamilujeme na první pohled. Jednoduchá, sportovní, nic není navíc. Zkrátka příjemné nerušivé auto, které vypadá spíše jako business závodník.

  Interiér je rovněž klasický. Jednoduchý, nepřeplácaný a se sportovními sedačky v čele aspiruje na zatím jeden z nejpovedenějších, který Kia představila. Veliká dotyková obrazovka představuje hezký středobod, kam se sbíhají všechny pomyslné desénové čáry. Jednoduše povedený kousek.

  Podle typu auta a motoru se cena pohybuje od   680 000 Kč až do 804 000 Kč. To vlastně není úplně málo, ale v poměru s výkonem je Proceed skvělý pomocník a určitě si zaslouží naši pozornost.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS