Více
  10.5 C
  Czech
  Sobota, 24 září, 2022

  Jak na srovnání povinného ručení nebo havarijního pojištění?

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Blíží se výročí vaší pojistné smlouvy na havarijní pojištění nebo povinné ručení? Zdá se vám, že platíte zbytečně moc, nebo prostě jen chcete aktualizovat smlouvu a možná i zjistit stav na trhu s pojištěním? Porovnejte si jednotlivé nabídky online!

  Autopojištění má dvě části

  Když přijde na pojištění vašeho vozidla, můžete si sjednat jak povinné ručení, tak havarijní pojištění. Zatímco první z nich je povinné, to druhé si sjednávat nemusíte. V čem se ještě liší?

  Povinné ručení vás chrání před škodami, které způsobíte někomu jinému

  Povinné ručení označujeme i jako zákonné pojištění vozidla nebo pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla a kryje vás pro případy, kdy provozem svého vozu způsobíte třetím stranám škody na životě, zdraví, majetku.

  Víte, že povinné ručení je povinné i do zahraničí?

  Havarijní pojištění se vztahuje na škody na vašem voze

  Sjednání havarijního pojištění je dobrovolné, vztahuje se na škody, které vzniknou na vašem voze. Když způsobíte nehodu, škody na cizím vozidle vykryje povinné ručení, na škody na vašem voze se ale nevztahuje. K tomu už musíte mít uzavřené havarijní pojištění.

  Víte, že havarijní pojištění vás nechrání jen pro případ havárie, ale i:

  • Vandalismu
  • Odcizení
  • Živelných pohrom jako povodeň, požár, krupobití apod.
  • Zvláštností je i GAP pojištění, které ocení vlastníci nových vozů. Hodnota auta rychle klesá, stačí vyjet z prodejny. V případě, že máte sjednané GAP pojištění, vám pojišťovna vyplatí v případě pojistné události pořizovací cenu vozidla.

  Jak na srovnání pojistek?

  Pojištění u jednotlivých pojišťoven se liší nejen cenou, ale i parametry. Kdo nechce pojišťovnu zbytečně přeplácet, ten může využít online srovnávač pojištění, díky kterému si za pár minut může vybrat z těch nejlepších nabídek. Stačí vyplnit základní údaje o sobě a vozidle. Na co si dát pozor a co si pohlídat?

  U povinného ručení se cena pojistného odvíjí od výkonu nebo objemu motoru vozidla, adresy vašeho trvalého bydliště, věku toho, kdo pojištění sjednává, počtu bonusových měsíců a taky od nastavených limitů pojistného plnění. Čím jsou vyšší, tím roste pojistné. Jejich výši ale nepodceňujte, standardních 35 milionů Kč stačit nemusí, lepší je pojištění na 50 nebo i 100 milionů korun.

  U havarijního pojištění je důležité si správně nastavit pojistná rizika a spoluúčast. Pojistěte se proti těm rizikům, která u vás hrozí, zvažte i variantu all risk, která vás chrání proti všem pojistitelným rizikům a její sjednání je výhodnější, než když každé riziko pojistíte zvlášť.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS