Více
  1.3 C
  Czech
  Sobota, 10 prosince, 2022

  Dodge Challenger. Důležitý hráč na silnicích

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Americká automobilka Dodge je známá převážně pro svůj model Challenger. Svalnaté, výkonné auto s typickou siluetou. Svými proporcemi odkazuje na zajetého veterána ze 70. let, který nosil stejné jméno. Tohle coupé nás dostane designem a hlavně výkonem, který lze cítit na míle daleko. Zvuk motoru oznamuje jediné. Do města přijela bestie ze severoamerické výroby. 

  Stejnými vozy už se vybavili i policisté v USA. Zločinu na silnicích odzvonilo. Převážně se ale s modelem Challenger setkáme v garážích lidí, kteří rádi robustní „Ameriky“ s pořádnou porcí koní. Exteriér vozidla si rozhodně nezaměníme s žádným jiným na trhu. Masivní předek, široká zadní část s obřími koncovkami výfuku. Interiérem se Dodge posunul do kategorie vozidel, které musí držet s dobou, ale zároveň nesmí zapomenout na sovu minulost. Budeme proto v kabině obklopení technologiemi, duch poctivé práce se ale nevytratil. 

  Design 

  Stejně jako Porsche 911 kraluje učebnicím designu svou slavnou linií, i Dodge by zaplnil celou kapitolu. Málokterý vůz se vyznačuje tak silným, sportovním profilem, jako právě Challenger. Přední část vozu se zcela podvolila okázalosti. Maska chladiče už zkrátka nemůže být robustnější. Ikonické kulaté světlomety a ostrý nárazník jsou prvky, které naštěstí nevymizely. Respekt Challenger budí na 100 %. 

  Z boku výrobci pěkně načrtli linie. Na minulost se zde automobil odkazuje pomocí blatníků, které obepínají 20palcová kola. Dalším jasným podpisem světoznámé automobilky je linie konce střechy, která navazuje lomeným spojem na zavazadlovou část. Té dominuje tenký spoiler, čtvercové světlomety, a hlavně koncovky výfuku. Pokud se zaposloucháme a sešlápneme plyn, tyhle krásky se umí pěkně ozvat. 

  Interiér slouží naplno řidiči. Všechny prvky jsou na něj nasměrované. Obrazovka infotainmentu, ovládání teploty apod. Za řadící pákou nesmějí chybět držáky na nápoje, což je prostor, na který si Američané potrpí. Sedačky jsou extrémně pohodlné a tvarem hodně sportovní. Jsou vyrobeny z prémiové kůže a látky. Kromě těchto materiálů v kabině narazíme i na znatelné množství karbonu. 

  Motor 

  Challenger je jedno z nejvýkonnějších aut na trhu. Všechny koně putují okamžitě do zrychlení. Tenhle Dodge je zkrátka hodně silné auto, které umí využít výkon naplno. Šestiválec 3,6 l s výkonem 305 koní je nejslabší verzí. Poté už se zvedáme pouze na osmiválcích. 5,7 l a 372 koní, 6,4 l a 485 koní, 6,2 l a 717 koní a konečně 6,2 l o výkonu 797 koní. Tady už jde o opravdovou agresivní jízdu. 

  Verdikt 

  Pokud jsme ochotní investovat veliké peníze do svalnatých aut, která mají nehasnoucí styl, Dodge Challenger je auto pro nás. Ideální dravec pro všechny příležitosti. 

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS