Více
  18.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 6 října, 2022

  Auta, která monitorují řidiče a otevřou se po zadání PIN. Science fiction, nebo realita?

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ta nejmodernější auta současnosti umějí mnohem víc než vás jen dopravit do vaší cílové destinace. Mnohá z nich jsou vybavena systémem nočního vidění, dokážou monitorovat chování řidiče nebo se odemykají pomocí PIN kódu.

  Systém nočního vidění

  Téměř polovina evropských dopravních nehod se paradoxně odehraje v noci, kdy hustota dopravy klesá až o 60 %. Zvýšit bezpečnost na silnicích mají nejen stále dokonalejší čelní světlomety, ale především systém nočního vidění.

  Ten je dvojího typu – zatímco pasivní technologie spoléhá na termální kameru, která detekuje objekty vyzařující teplo, aktivní systém využívá vestavěné infračervené kamery k iluminaci temných prostorů. Výsledek je v obou případech totožný. Jakmile systém zaznamená na vozovce před vámi zvíře nebo osobu, barevně ji označí a vydá zvukový signál.

  Otevření pomocí PIN kódu

  Bezklíčový přístup do auta není na trhu žádnou novinkou, avšak japonská automobilka Subaru šla ještě o krok dál. Všechny modely s bezklíčovým centrálním zamykáním a startováním totiž vybavila vychytávkou v podobě odemčení a zamčení vozu pomocí PIN kódu.

  Říkáte si, kdy tuto funkci využijete? Hodit se vám bude v případě, že své klíče od auta nechcete nebo nemůžete svěřit jiné osobě nebo pokud si je zabouchnete ve voze. Stejně tak vám umožní nechat klíčky v autě a jít si v klidu zaplavat, aniž byste se museli bát jejich odcizení.

  Monitoring řidiče

  Bezpečnost na silnicích výrazně zvyšuje systém monitoringu řidiče (tzv. Driver Monitoring System), který pomocí infračervených kamer sleduje obličej řidiče a vyhodnocuje jeho ospalost, míru pozornosti nebo naopak rozptýlení. Jestliže systém dojde k závěru, že by mohl šofér za volantem usnout, upozorní ho zvukovým signálem. V kritický moment pak dokonce aktivuje automatické brzdění a vůz zastaví.

  Systém monitoringu řidiče dnes najdete již ve všech nových modelech značky Mazda a Subaru. Druhá jmenovaná automobilka navíc systém obohatila o komfortní funkci, která dokáže rozeznat obličej řidiče a dle dříve uložených preferencí nastavit například polohu sedadla, vnější zpětná zrcátka, zobrazení palubního počítače, klimatizaci a další prvky.

  Autonomní řízení

  Když se řekne autonomní řízení, většina z nás si vybaví především systém Tesla Autopilot, který byl dlouhou dobu naprostým unikátem s bezkonkurenčními schopnostmi. Tesle ale šlape na paty německá automobilka Mercedes-Benz, která své vlajkové modely třídy S a EQS vybavila technologií Drive Pilot.

  Ta má prozatím velmi omezené použití – například při popojíždění v zácpě nebo při pomalé jízdě na vybraných dálnicích v Německu, to vše za předpokladu, že je den a skvělé počasí. Stále přitom nesmíte za volantem usnout, protože jste povinni převzít řízení třeba v situaci, kdy bude detekována sanitka, policie nebo hasiči.

  Nové auto si najděte na Heurece

  Chcete, aby vám v garáži už brzy parkovalo nové auto? Abyste při jeho koupi neprohloupili, inspirujte se těmi nejlépe hodnocenými vozy na Heurece. Porovnejte mezi sebou nabídky několika e-shopů a vyberte si automobil, který přesně splňuje vaše požadavky.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS