Více
  10.5 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Sci-fi se stává realitou. Létající auto zvládlo přelet z Nitry do Bratislavy, pak se vydalo do provozu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  V angličtině je označováno jako „AirCar“. Výstižný překlad do češtiny by mohl být létající auto. Stroj totiž umí fungovat nejen jako auto, které se pěkně na čtyřech kolech prohání po silnici, ale také jako letadlo, co s křídly a jednou vrtulí brázdí vzdušný prostor. První zkušební let trval 35 minut a stroj během něj přeletěl z Nitry do Bratislavy.

  U našich východních sousedů měli pěkně veselo. Uskutečnil se tam první meziměstský let stroje, který je takový obojživelník. Může totiž být letadlem i automobilem. „Sci-fi se stává realitou,“ píše se v úvodu videa společnosti KleinVision.

  Ze zelené louky hurá do centra Bratislavy

  Unikátní stroj začal svou cestu v Nitře, kde brzy ráno startoval na zelené louce. Na videu můžete spatřit, že let byl hodně parádní. Krásné počasí, vyhlídky, nádherná slovenská krajina, řeka, lesy, pole, menší i větší města.

  V doprovodu dvou dalších čistokrevných letadel nakonec „létající auto“ přistálo na letišti v Bratislavě. Během přistávacího manévru bylo vidět, že sebou vůz po dosednutí zadních kol trochu škubnul, ale nešlo o nic dramatického. Následně dosedl na všechna kola a přijel před letištní halu, kde už čekalo několik novinářů a fotografů.

  Spouště fotoaparátů cvakaly o sto šest, když se spustila přeměna z letadla na auto. Nejprve byla „složena“ boční křídla, po kterých do svého tubusu zajelo i to zadní. Vrtule se nikam neuložila. Celý proces trval méně než tři minuty.

  Výrazně rychlejší přesun než autem za ideálních podmínek

  Stroj zvládl přelet z Nitry do Bratislavy za 35 minut. Pro představu při ideálních dopravních podmínkách tuto trasu zvládnete autem za přibližně hodinu a najedete kolem sta kilometrů. AirCar přistál v Bratislavě v pondělí ráno v 06:05 a poté ho jako řidič vedl do města zakladatel společnosti KleinVision, profesor Stefan Klein.

  Trocha těch technických informací

  AirCar je poháněn motorem BMW o výkonu 160 koní a doposud absolvoval více než 40 hodin zkušebních letů a 142 úspěšných přistání. K přistání potřebuje přistávací dráhu. Vertikální vzlety na způsob dronů nečekejte. Toto AirCar může létat ve výšce až 2,5 kilometrů a letovou rychlostí až 190 km/hod.

  Další prototyp by pak měl používat motor o výkonu 300 koní a měl by být schopen uletět až 1000 kilometrů v rychlosti skoro 300 km/hod.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS