Více
  11 C
  Czech
  Neděle, 2 října, 2022

  Paříž snížila hranici maximální rychlosti na 30 km/h pro téměř celé město

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Legendární francouzský řidič Daniel Morales se už ve svém taxi nebude po pařížských silnicích prohánět rychlostí vyšší než TGV. Dokonce už mu budou k ničemu i jeho „chipy“ na autě, kterými bavil diváky po celém světě. Jeho Taxi dojezdilo. Francouzi právě snížili hranici pro povolenou rychlost na 30 km/h po téměř celém městě. Jedno z nejrušnějších měst světa se začne pohybovat pomaleji a my můžeme být jen zvědaví, jak to lidi budou stíhat do práce. Čas ukáže, jestli byla tato volba šťastná.

  Nutno na začátek říci, že onen „speed limit“ už platí v 60 % města a touto vyhláškou se jen rozšířil do zbylých oblastí. Podle starostky Anny Hidalgové, které měla toto omezení i ve svém volebním programu, pomůže limit ke zvýšení životní úrovně všech obyvatel Paříže. Tím, že budou auta jezdit pomaleji, se sníží třeba hluk nebo také počty nehod, kterými je hlavní město vyhlášené. Starostka dále uvedla, že se jednoduše sníží počet vozidel na ulicích. To prospěje převážně planetě. Lidé tak budou více využívat městskou hromadnou dopravu.

  Řidiči by měli ve svém vlastním zájmu nařízení dodržovat. Pokud by vás chytila policejní hlídka při nedodržení rychlosti, hrozí vám velmi vysoká pokuta a dva body dolů. V tomto jsou Francouzi nekompromisní.

  Francouzské okruhy

  Výjimku tomuto novému nařízení přiřkli politici okružním silnicím kolem města. Taková Peripherique ring road si stale drží povolenou rychlost na 70 km/h. Je to jedna z nejdůležitějších tepen celé pařížské dopravy. Abyste celou „okružní objeli“ povolenou rychlostí, strávíte v autě 30 minut. To není tak zlé. Limit by „zamával“ se životy hodně lidí. Další vozovka, které se omezení netýká, je například slavná  Avenue des Champs-Élysées.

  To, čemu jsme svědky v Paříži, není zase taková novinka. Stejná omezení platí už ve více než 200 francouzských městech a další se přidávají. Třeba 3. největší město Lion se k limitu připojí za rok.

  A co jinde v Evropě?

  Další evropská města svá omezení zavádí ve velkém. Španělsko nebo Holandsko není výjimkou a Londýn přijal například omezení 20 mph (32km/h), které byla přijato s bouřlivým ohlasem.

  Pokud se budete někdy v budoucnosti rozhodovat, kam jet na výlet po Evropě, bude možná znatelné plus, pokud si předtím ona omezení zjistíte a připravíte se na ně. Nebudeme si lhát, pokuty platí pro všechny. A mnohdy cifry stejně vysoké jako u nás, akorát si místo Kč domyslete Eura. Tak šťastnou cestu.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS