Více
  18.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 6 října, 2022

  Metaverzum aneb vše, co potřebujete vědět o nové virtuální realitě

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Pojem metaverzum hýbe současným světem technologií. Máte ponětí, o co se jedná? Nenechte se ale mýlit, nejde se o další produkt z dílny amerického konglomerátu Meta Platforms (bývalý Facebook). Jde o nový způsob využití virtuální reality. Přibližme si, co metaverzum přesně je a jak funguje.

  Co je metaverzum?

  Výraz metaverzum (v angl. metaverse) vznikl spojením slov meta („něco za“ nebo „přesah“) a univerzum (v angl. universe; vesmír). Jedná se o novou formu virtuální reality, respektive síť 3D virtuálních světů zaměřující se na propojování lidí. V této síti budete moci pracovat, studovat, nakupovat a setkávat se s ostatními, aniž byste opustili domov. Jak uvedl generální ředitel společnosti Meta Mark Zuckerberg, společnost Meta se metaverzu bude pilně věnovat a dostupný by se měl pro veřejnost stát za pět až deset let.

  K čemu metaverzum používat?

  Prostřednictvím metaverza se dostanete do rozšířené reality, ve které můžete sledovat filmy, organizovat meetingy a udržovat další mezilidské kontakty. Pomocí speciálních brýlí bude možné rozšířit běžné užívání internetu o další, třetí dimenzi. Hraní počítačových her získá další rozměr zábavy. Například tvůrci hry Fortnite už budují základy pro hraní v metaverzu.

  TIP: Chcete si zahrát počítačovou hru v nejlepší kvalitě a nečekat roky na příchod metaverza? Vyberte si pořádný herní PC.

  Na co si dát ve virtuální realitě pozor?

  Stejně jako každá jiná sociální síť i metaverzum je dostupné zdarma (alespoň zdánlivě). Na oplátku za nabízenou zábavu poskytujete souhlas ke zpracování osobních údajů, takže vám jsou posléze předkládány cílené reklamy. To může vyvolat obavy související s šířením dezinformací a se ztrátou soukromí. Dalším problémem je fakt, že se člověk na sociálních sítích snadno stane závislým. Následky této závislosti se mohou projevit v podobě deprese a dalších psychických potíží. Kvůli nedostatečnému pohybu (vlivem snadné dostupnosti „lepší reality“ přímo z domova) je nasnadě zvýšené riziko obezity a špatného fungování srdečního oběhu. Problémem nadále zůstává i sexuální zneužívání, obtěžování a (ne)kontrolování obsahu pro nezletilé.

  Na závěr

  Nový rozměr virtuální reality s sebou může přinést nové možnosti, ale i úskalí. Zažijete nevídané věci a rozšíří se vám možnosti zábavy. Není ale od věci používat zdravý rozum a dělat přestávky nebo pravidelně aplikovat „digitální detox“. V budoucnu se máme na co těšit, ale pozor – všeho (i toho digitálu) s mírou.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS